Argjentina i mbijeton kthimit tronditës të Holandës për të arritur në gjysmëfinale të Kupës së Botës

Argjentina dhe ylli i sulmuesit Lionel Messi po kalojnë në gjysmëfinalet e Kupës së Botës, pasi i mbijetuan një rikthimi tronditës me dy gola në pjesën e dytë nga Holanda në një ndeshje që shumë e quajnë si më argëtuesen e turneut deri më tani.

Fakte kyçe

Argjentina e fitoi ndeshjen 4-3 në gjuajtjen e penalltive pasi rezultati u barazua 2-2 pas kohës shtesë.

Argjentina kaloi në epërsi 2-0 falë golave ​​të Messi dhe Nahuel Molina, por e shpërdoroi epërsinë në minutat e fundit të pjesës së dytë.

Holanda riktheu golin e parë me rezultatin e Wout Weghorst në minutën e 83-të, më pas barazoi ndeshjen me një tjetër gol të Weghorst në minutën e 10-të të pushimeve me vetëm sekondat e mbetura.

Numër i madh

17. Ja sa kartona të verdhë u dhanë në ndeshjen kaotike, duke vendosur një rekord të ri të Kupës së Botës. Nuk kishte karton të kuq.

Çfarë duhet të shikojmë

Argjentina do të përballet me Kroacinë në gjysmëfinale të martën, pasi Kroacia bëri një përmbysje të madhe më herët të premten, duke trokitur Brazili i preferuar i turneut.

Sfondi kryesor

Ecuria e Argjentinës po shikohet nga afër në mbarë botën pasi pritet të jetë shansi i fundit për Messin, 35 vjeç, për të fituar ngjarjen më të madhe sportive në botë. Ai iu afrua fitores në vitin 2014, kur Argjentina humbi ndaj Gjermanisë në kohën shtesë të finales së Kupës së Botës, por Kupa e Botës 2022 është tani e vetmja herë tjetër në karrierën e tij që ai ka përparuar përtej fazës çerekfinale. Holanda u nis në ndeshje si e dobët pavarësisht një paraqitjeje të fortë në fazën e grupeve dhe 3-1 fitojë ndaj SHBA-së në raundin e 16-të.

tangjent

Maroku është i vetmi ekip tjetër joevropian i mbetur në Kupën e Botës, dhe tashmë është bërë histori si kombi i parë arab që doli në çerekfinale. Nëse Maroku fiton ndeshjen e tij kundër Portugalisë të shtunën, do të bëhet skuadra e parë afrikane që arrin ndonjëherë në gjysmëfinale.

Leximi më tej

Shokeri i Kupës së Botës: Kroacia eliminon Brazilin e preferuar edhe pse Neymar ka arritur rekordin e golave ​​të Peles (Forbes)

Skuadra amerikane e meshkujve u eliminua nga Kupa e Botës me humbjen 3-1 ndaj Holandës (Forbes)

Çfarë duhet të shikojmë në shtrirjen e fundit të Kupës së Botës: qëndrimi i fundit i Messit, Neymar vs. Pelé, vrapimi i Marokut për epoka dhe më shumë (Forbes)