Pushimi i All-Star nuk i qetëson The Red-Hot Milwaukee Bucks

Shumica e lojtarëve - në çdo sport - presin me padurim pushimin e zgjatur të mes-sezonit të ofruar nga Loja All-Star e ligës së tyre përkatëse dhe ndërprerjen përkatëse në orarin që vjen me të.

Milwaukee Bucks nuk ishte ndryshe, veçanërisht pas lundrimit të një sërë lëndimesh që mënjanuan kontribuesit kryesorë për periudha të gjata të pjesës së parë së bashku me një orar sfidues që shkonte në pushim.

Por ndoshta kishte një prekje zhgënjimi, megjithatë, pasi Milwaukee më në fund u kthye në fuqinë e plotë dhe shënoi 12 fitore radhazi përpara se të shtypte butonin e pauzës pas një fitoreje 116-110 në Çikago më 16 shkurt.

Rezulton, megjithatë, se një pushim njëjavor nga puna bëri pak për të ngadalësuar xhiron e Bucks. Milwaukee u rikthye në aksion të premten mbrëma në një mënyrë tingëlluese, duke e zgjatur serinë e tij të fitoreve në 13 ndeshje me një mposhtje 128-99 ndaj Miami që shënoi diferencën më të madhe të fitores së Bucks këtë sezon.

“I gjithë grupi kishte një fokus të mirë pas pushimit,” tha trajneri Mike Budenholzer. “Në të dy skajet e fushës, ata po e shtynin veten të ishin më të mirët e tyre.”

Budenholzer vuri në dukje sesi pikë-gardi Jrue Holiday vendosi tonin në këtë drejtim me 24 pikë, pesë kërcime dhe shtatë asistime pa kryer asnjë përmbysje në gati 29 minuta në parket.

Holiday ishte një nga gjashtë Bucks që shënoi me dy shifra kundër Miami, një grup që përfshinte rojën rezervë Bobby Portis, i cili shënoi 18 në 7 nga 11 gjuajtje dhe rrëmbeu 11 kërcime në ndeshjen e tij të parë pasi humbi më shumë se një muaj për shkak të një gjuri. lëndimi.

"Çfarë meritë për të dhe sa shumë punoi," tha Budenholzer. “Puna që ai bëri gjatë pushimit të të gjitha yjeve, nuk mund ta them mjaftueshëm për Bobby Portia. Ai vendosi një ton për ne. Ai është një pjesë e madhe e karakterit tonë. Që ai të kthehet nga një dëmtim dhe të luajë kështu është tregues se si është ai”.

Të sapoardhurit Myers Leonard dhe Jae Crowder dhanë gjithashtu një kontribut të fortë. Leonard shënoi pesë pikë dhe rrëmbeu gjashtë dërrasa në ndeshjen e tij të parë që nga viti 2021, ndërsa Crowder, të cilin Milwaukee e bleu nga Phoenix në afatin përfundimtar, mori fjalën për herë të parë këtë sezon dhe shënoi nëntë në gjuajtjet 3-nga-5, duke përfshirë një palë 3. -tregues dhe rrëzoi tre kërcime.

“Me të vërtetë mbresëlënëse për të dy”, tha Budenholzer. "Jae, ne jemi përpjekur ta shtojmë atë në grupin tonë. Merita për Jon Horst dhe zyrën kryesore për gjetjen e një mënyre për ta marrë atë. Ai është një pjesë e madhe e fitores.”

Sigurisht, ndërsa një seri e nxehtë në shkurt është padyshim mbresëlënëse, vendos prapanicë në sedilje dhe ndihmon me pozicionimin në playoff, ka ende shumë rrugë për të bërë përpara se Bucks të kalojnë në kontrollin e lundrimit.

Së pari, është orari, i cili rifillon të dielën pasdite kundër një skuadre me pamje të re të Phoenix Suns që hyri në all-in në afatin e tregtisë duke shtuar Kevin Durant.

Pjesa tjetër e programit të Milwaukee përfshin pesë ndeshje kundër pretendentëve të Konferencës Lindore, Filadelfia, Brooklyn dhe Boston, si dhe një udhëtim në Phoenix për një revansh me Suns dhe një tjetër në Denver për një takim me Nuggets kryesues të Konferencës Perëndimore së bashku me një vizitë në Memphis. , aktualisht i dyti në Perëndim, në garën e parafundit të sezonit të rregullt.

Më pas, ka një çështje shëndetësore, e cila nganjëherë ka tronditur Bucks këtë sezon dhe ka ngritur sërish kokën e saj të shëmtuar të premten, kur Giannis Antetokounmpo, i cili ishte kufizuar në vetëm 20 sekonda në lojën All-Star për shkak të një dëmtimi në kyçin e dorës, u largua nga loja. në çerekun e parë pasi u përplas me gjurin e tij të djathtë kundër një lojtari të Suns.

Disponueshmëria e tij të dielën kundër Suns nuk ishte e njohur pas ndeshjes me Miami, por humbja e dy herë Lojtari më i Vlefshëm i cili aktualisht është i treti në ligë me 31.8 pikë dhe i dyti me 12.2 kërcime për lojë do të ishte një goditje tmerrësisht e madhe.

"Ne do të shohim se si ndihet ai nesër," tha Budenholzer. "Ne do ta vlerësojmë atë dhe do ta marrim atë ditë pas dite."