1-0 Fitorja ndaj Newcastle Thekson pragmatizmin e ri

Në cilën pikë pranojmë që një seri rezultatesh është sipas projektimit? Kjo është një pyetje që tifozët e Borussia Dortmund do ta bëjnë për trajnerin Edin Terzic pasi skuadra e tij mundi me vështirësi 1-0 Newcastle United në rrugë, falë një goli të Felix Nmecha (45').

“Kemi pasur një pjesë të parë fantastike, kur e merituam fitoren”, tha Edin Terzic për DAZN pas ndeshjes. “Në të dytën, ne e mbrojtëm atë. Ne investuam shumë, treguam shumë pasion dhe dhamë gjithçka për ta sjellë atë fitore në shtëpi.”

Nmecha, i nënshkruar për të zëvendësuar jo më pak se Jude Bellingham, i ka siguruar Dortmundit një shpëtimtar në Grupin F, i njohur më mirë si grupi i vdekjes. Pas një disfate nga PSG dhe një barazim me Milanin, Dortmundit i duhej një rezultat kundër Newcastle për të qëndruar gjallë. Megjithatë, fitorja dhe humbja 3-0 e Milanit ndaj PSG-së, ndryshuan tërësisht kompleksitetin e këtij grupi. Papritur, Dortmundi është i dyti dhe një fitore kundër Newcastle brenda dy javësh mund të vendosë themelet për raundin tjetër.

Krejt, një kthesë e jashtëzakonshme e ngjarjeve, duke pasur parasysh se vetëm pak javë më parë, Dortmundi dukej në gjendje të plotë krize. Ziverdhezinjtë kishin humbur nga PSG dhe, në Bundesligë, kishin humbur pikë ndaj Bochum (1-1) dhe Heidenheim (2-2).

Megjithatë, që nga këto dy rezultate, Dortmundi ka fituar pesë radhazi. Ajo ecuri përfshinte fitoret ndaj Freiburg (4-2), Wolfsburg (1-0), Hoffenheim (3-1), Union Berlin (4-2) dhe Werder (1-0). Rezultatet kundër Hoffenheim, Wolfsburg dhe Werder, në veçanti, bien në sy në mënyrën se si Dortmundi i ka marrë ato fitore në mënyrën më efikase të mundshme.

Në fakt, ato fitore të ngushta duket se janë pjesë e një tendence më të madhe. Në vend të futbollit sulmues progresiv të epokës së Jürgen Klopp, Terzic duket se po shkon gjithnjë e më shumë për një qasje pragmatike. Ndoshta kjo qasje është një varje e mënyrës sesi Dortmundi humbi titullin ndaj Bayern Munich në ndeshjen e fundit të Bundesligës sezonin e kaluar.

Dortmundi, në fund të fundit, e humbi titullin vetëm në diferencën e portës. Me fjalë të tjera, barazimet kundër Stuttgartit (3-3) dhe Mainz (2-2) drejt fundit të sezonit mund të përcaktohen si rezultate në të cilat klubi hodhi poshtë titullin.

Me këtë në mendje, është thuajse freskuese që Dortmundi tani duket se po arrin rezultate, edhe nëse Ziverdhezinjtë ishin pak me fat që Newcastle goditi dy herë traversën dhe që portieri Gregor Kobel pati një paraqitje të shkëlqyer. “Unë gjithmonë përpiqem të ndihmoj ekipin tim dhe kjo do të thotë të jem gati kur të më nevojitet”, tha Kobel pas ndeshjes. “Në fund, ne ishim pak me fat që Newcastle goditi dy herë traversën.”

Në të njëjtën kohë, Dortmundi i rezistoi një shtypjeje të jashtëzakonshme nga Newcastle dhe prodhoi shanset e veta. “Ne ishim nën presion pasi siguruam vetëm një pikë nga dy ndeshjet e para,” tha Kobel. “Ishte një situatë e keqe dhe një lojë që duhej fituar. Ne treguam përpjekje dhe luajtëm me zemër.”

Të luash me përpjekje dhe zemër ka qenë sigurisht një pjesë e madhe e kësaj skuadre nga Dortmundi së fundmi. Thuajse duket sikur një pjesë themelore e futbollit që Terziç dëshiron që skuadra e tij të luajë. Dhe megjithëse nuk është gjithmonë e bukur, dhe ndonjëherë kërkon fat, mund të jetë e mjaftueshme që Dortmundi të fitojë më në fund një trofe të madh me Terzicin në krye.

Manuel Veth është nikoqiri i Podcast Gegenpressing i Bundesligës dhe Menaxheri i Zonës USA në merkato. Ai është publikuar gjithashtu në Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA dhe disa media të tjera. Ndiqni atë në Twitter: @ManuelVeth dhe në temat: @manuveth