Bayern Munich heq 4 pikë për të filluar fushatën pas Kupës së Botës

Bundesliga është rikthyer nga pushimet dimërore pas Kupës së Botës, por duket se Bayern Munich nuk e ka marrë mesazhin se sezoni është rikthyer. Rekordmeister humbi dy pikë kundër RB Leipzig të premten (1-1) dhe më pas iu desh një përfundim i klasit botëror nga Joshua Kimmich për të shpëtuar një barazim 1-1 kundër Kölnit të martën.

Ndërsa rezultati në Spitzenspiel kundër Leipzig do të shqetësojë pak në Säbener Straße, historia pas ndeshjes së së martës kundër Köln ishte paksa e ndryshme. Pjesa e parë, veçanërisht, ishte e dobët pasi Bayern nuk kishte zgjidhje pasi Ellyes Skhiri bëri rezultatin 1-0 për Billy Goats.

Bayernit i mungonte kreativiteti, thellësia në vrapimet e tyre të thella dhe dukej tepër i prekshëm sa herë që Köln fitonte topin shpejt në tranzicion. Köln, në fakt, mund të ndihet i zhgënjyer që nuk shënoi asnjë sekondë, duke e mbyllur në mënyrë efektive lojën, në ndonjë nga tranzicionet e tyre të shpejta.

“Ne patjetër duhet të flasim për pjesën e parë, veçanërisht në aspektin e qasjes dhe qëndrimit”, tha mesfushori i Bayernit, Joshua Kimmich pas ndeshjes për mediat. “Pësuam sërish një gol pas një goditje të caktuar”. Kështu ndodhte shpesh në gjysmën e parë të sezonit. Kjo duhet të ndalet sa më shpejt të jetë e mundur. Pjesa e dytë ishte më e mirë.”

Portieri i ri i Bayern Munich, Yann Sommer i bëri jehonë ndjenjës së Kimmich. "Ne nuk luajtëm një pjesë të parë të mirë dhe bëmë shumë gabime," tha Sommer. “Ne sollëm më shumë fuqi në fushë në pjesën e dytë. Goli ishte i madh. Fatkeqësisht, ishte pak vonë. Nëse do të barazonim më herët, do ta kishim fituar ndeshjen”.

Bayerni ishte vërtet më i mirë në pjesën e dytë. Por një pjesë e së vërtetës është gjithashtu se, disa herë ka pasur rikthim në lojërat e Gjermanisë në Katar. Rekordmeister do ta përfundonte ndeshjen me 78% posedim dhe dominonte me 855 me 243 pasime të luajtura.

“Ne ishim më të mirë në pjesën e dytë pas ndeshjeve”, tha trajneri i Bayernit, Julian Nagelsmann. “Köln u ul thellë dhe na e bëri të vështirë. Nëse shënonim më herët, do të kishte qenë e vështirë për ta. Mënyra se si luajtëm në pjesën e dytë ishte ajo që kishim imagjinuar. Jam i bindur se do t'i rikthehemi fitoreve nëse vazhdojmë kështu.”

Sigurisht që Bayern u përmirësua pasi Kingsley Coman hyri në vend të Serge Gnabry - ai u përball me kritika pas ndeshjes për një udhëtim të paautorizuar në Paris - dhe Ryan Gravenberch zëvendësoi Leon Goretzka. Dy zëvendësimet i sollën më shumë shpejtësi dhe thellësi lojës së Bayernit. Por Köln gjithsesi arriti të rrëzojë të tretën e fundit, duke e bërë të vështirë për lojtarët si Jamal Musiala të gjejnë hapësirë ​​brenda zonës.

Musiala do të eliminohej në minutën e 68-të dhe do të zëvendësohej nga Thomas Müller. Musialës së dukshme i mungonte freskia dhe kreativiteti i para Kupës së Botës. Pa Musialën në më të mirën e tij, Bayern ka shumë pak zgjidhje për të kaluar linjat e thella të mbrojtjes.

Në vend të kësaj, duhej një përfundim i klasit botëror nga Kimmich në minutën e 90-të që Bayern të barazonte. Goditja e Kimmich nga jashtë zonës me siguri ishte e veçantë, por gjithashtu theksoi zhgënjimin e Rekordmeister për të gjetur zgjidhje brenda zonës.

Ndoshta rikthimi i Musialës do të jetë zgjidhja për shumë nga problemet e Bayernit pas Kupës së Botës. Megjithatë, pjesa tjetër e ligës do të shpresojë që Rekordmeister-it do t'i duhen edhe disa ndeshje për të hequr ndryshkun e Kupës së Botës.

Frankfurt mund të mbyllë diferencën në krye të tabelës të mërkurën me një fitore kundër Freiburgut në vetëm tre pikë. Kjo do të krijonte një ndeshje të shijshme në krye të tabelës të shtunën, kur Bayern pret Frankfurt në atë që do të jetë një Topspiel i vërtetë.

Manuel Veth është nikoqiri i Podcast Gegenpressing i Bundesligës dhe Menaxheri i Zonës USA në merkato. Ai është publikuar gjithashtu në Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA dhe disa media të tjera. Ndiqni atë në Twitter: @ManuelVeth